Osmanlı Macunu Nasıl Yapılır? Tüm Püf Noktaları Anlattım!!!

 • Süre
  10 Dakika
 • Kaç Kişilik
  3 Kişilik
 • İzlenme
  3200
 • Tarif Defteri
  Kaydet

15 su bardağı şeker (5 çeşit macun için)
2 çay bardağı limon suyu
Yarım çay bardağı portakal suyu
Yarım çay bardağı çilek suyu
Yarım çay bardağı kivi suyu
Yarım çay bardağı ezilmiş muz püresi
Nane yağı
Yarım avuç karanfil
10 adet zencefil
1 avuç hibiskus
3 adet tane tarçın
2 tatlı kaşığı portakal oralet çayı
2 tatlı kaşığı limon oralet çayı
2 tatlı kaşığı muz oralet çayı
2 tatlı kaşığı kivi oralet çayı
2 tatlı kaşığı çilek oralet çayı
YAPILIŞI
PORTAKALLI MACUN: Tavaya önce 3 su bardağı şeker, 2 yemek kaşığı portakallı oralet, yarım çay bardağı portakal suyu, çeyrek su bardağı limon suyu, 2 damla nane yağı, 1 çay kaşığı çekilmiş baharat(karanfil,zencefil,hibiskus,tarçın) ve portakalın biraz kabuğunu rendeleyip ekliyoruz. Orta ateşte sürekli karıştırıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişiriyoruz. Pişen macunu ayrı bir kaseye ekleyip oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz. En son internetten aldığım tepsisine ekliyoruz.
KİVİLİ MACUN
Tavaya önce 3 su bardağı şeker, 2 tatlı kaşığı kivili oralet, çeyrek su bardağı limon suyu, 2 damla nane yağı, yarım çay bardağı kivi suyu, 1 çay kaşığı çekilmiş baharat(karanfil,zencefil,hibiskus,tarçın) ekliyoruz. Orta ateşte sürekli karıştırıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişiriyoruz. Pişen macunu ayrı bir kaseye ekleyip oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz. En son internetten aldığım macun tepsisine ekliyoruz.
ÇİLEKLİ MACUN
Tavaya önce 3 su bardağı şeker, 2 tatlı kaşığı çilekli oralet, çeyrek su bardağı limon suyu, 2 damla nane yağı, yarım çay bardağı çilek suyu, yarım çay kaşığı çekilmiş baharat(karanfil,zencefil,hibiskus,tarçın) ekliyoruz. Üzerine biraz limon kabuğu rendeliyoruz. Orta ateşte sürekli karıştırıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişiriyoruz. Pişen macunu ayrı bir kaseye ekleyip oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz. En son internetten aldığım macun tepsisine ekliyoruz.
MUZLU MACUN
Tavaya önce 3 su bardağı şeker, 2 tatlı kaşığı muzlu oralet, çeyrek su bardağı limon suyu, 2 damla nane yağı, yarım çay bardağı muz püresi, yarım çay kaşığı çekilmiş baharat(karanfil,zencefil,hibiskus,tarçın) ve çeyrek çay bardağı su ekliyoruz. Orta ateşte sürekli karıştırıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişiriyoruz. Pişen macunu ayrı bir kaseye ekleyip oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz. En son internetten aldığım macun tepsisine ekliyoruz.
LİMONLU MACUN
Tavaya önce 3 su bardağı şeker, 2 tatlı kaşığı limonlu oralet, 1 çay bardağı limon suyu, 2 damla nane yağı, yarım çay kaşığı çekilmiş baharat(karanfil,zencefil,hibiskus,tarçın) ve limon kabuğunu rendeliyip ekliyoruz. Orta ateşte sürekli karıştırıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişiriyoruz. Pişen macunu ayrı bir kaseye ekleyip oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz. En son internetten aldığım macun tepsisine ekliyoruz.

Yorum Yap

Puan